Home page
Telegram bot

Protein Powder is a Waste of Money (DUMB!)




Video quality The size Download

Information Protein Powder is a Waste of Money (DUMB!)


Title :  Protein Powder is a Waste of Money (DUMB!)
Lasting :   8.25
Date of publication :  
Views :   1,6 jt


Frames Protein Powder is a Waste of Money (DUMB!)





Description Protein Powder is a Waste of Money (DUMB!)



Comments Protein Powder is a Waste of Money (DUMB!)



@steve-456
Proper protein meals 🦵💪🦿 cows butt today with carrot and sweede mash, off the bone the sirloin is coming in at 460g
Comment from : @steve-456


@thedarkdefender7780
You never covered pea, pumpkin seed, hemp or egg white protein powder
Comment from : @thedarkdefender7780


@l0rdcroissant
I'm noticing that a lot of companies use a lot of soy as protein in whey protein powder mixes
Comment from : @l0rdcroissant


@dixienormus6941
So you’ve training that little monkey guy for years nowbrWhy isn’t he in shape yet?
Comment from : @dixienormus6941


@Brian-ri8pi
What’s all that Gum stuff in your protein powder?
Comment from : @Brian-ri8pi


@siennaswain9427
😂😂
Comment from : @siennaswain9427


@siennaswain9427
It’s not a waste of money 😂
Comment from : @siennaswain9427


@m444ss
when comparing $/g costs, don't forget to include S&H for items you can't pick up locally; otherwise, it's not an accurate cost comparison
Comment from : @m444ss


@macstone9
The biggest issue is the quality and bioavailability…lentils suck compared to whey or egg !!
Comment from : @macstone9


@mattmullenix
I'm 6'1" 280 with fat, and should be 200 skinny Should I calculate my protein for my target skinny weight or my current portly weight?
Comment from : @mattmullenix


@jeanettelarsen9874
Can I buy Pro30 in Sweden?
Comment from : @jeanettelarsen9874


@onguardmedia6107
Protein powder will destroy your kidneys function
Comment from : @onguardmedia6107


@kiyelchase85
Thank you for info and not spiking your product Lots of well vetted info thanks Jeff!
Comment from : @kiyelchase85


@RedactedcommentMan
Protein is not a supplement Necro
Comment from : @RedactedcommentMan


@bellavita3441
It taste disgusting
Comment from : @bellavita3441


@guitarlearningtoplay
1lb of Tofu is 5 servings not 35 servings! And I get a good 1 lb tofu for $169 at Sprouts 50g of protein $03/gram of protein!!!!!
Comment from : @guitarlearningtoplay


@AnnieIsaLau
Ok but we keep saying that ultra processed foods are bad for our health Isn't protein powder a ultra processed food?
Comment from : @AnnieIsaLau


@slevinlaine
4:12 AHAHHAHAHAHHAHAHA PERFECTION!! I LOVE THOSE silly moments of you guys, please keep doing them : D Thank you so much for all the amazing work you guys do : )brbrThat ending brilliant as well! AHAHA
Comment from : @slevinlaine


@michaelmatthews8096
You are the boss Keep sharing
Comment from : @michaelmatthews8096


@user-ez7ve6oe7k
ALL PROTEIN POWDER IS POISONOUS GOOGLE IT THERE IS NOT ONE THAT DOESN'T HAVE HIGH TOXIC LEVELS OF Lead, arsenic cadium and heavy metals ALL OF THEM Some are less than others but for some reason they just can't seem to make ANY that are not toxic in one way or another's PROVE ME WRONG
Comment from : @user-ez7ve6oe7k


@yuridanylko
The problem with protein powder is that there just isn't much in them Eat normal food, you're likely eating too much protein already
Comment from : @yuridanylko


@detlevhackenberg5388
I really like your channel and science-based approach to building muscle With protein powder, however, you are entirely wrong, scientifically speaking Protein powders are ultra-processed foods, no comparison with getting real protein from whole foods The best book out there to help understand this is Ultra Processed People by Chris van Tulleken, a must-read, really, for anyone wanting to get a deeper understanding about nutrition and our effed-up food industry
Comment from : @detlevhackenberg5388


@EIemeno
I prefer waiting for powder to come on sale at costco Can get a few lbs!
Comment from : @EIemeno


@emperorscotty
The issue is way more junk per protein in protien powder vs something like salmon, which comes with less junk and lots of other healthy bonuses
Comment from : @emperorscotty


@davidbent347
How whey protein powder can drastically decrease the amount of money in your bank
Comment from : @davidbent347


@kevinsmith3782
32 grams of protein with all aminos for about 80 cents?? br4 eggs in a blender!!
Comment from : @kevinsmith3782


@amey_852
Why do you guys use pounds 😂😢
Comment from : @amey_852


@michaelbartosh8203
I love your videos I have learned a lot and some things people don’t tell you
Comment from : @michaelbartosh8203


@Bmin12ty
I get my protein powder for 26 cents a gram
Comment from : @Bmin12ty


@carenthusiast1629
You can't compare natural protein to artificial protein powders just based on numbers Natural foods come with a range of benefits that go beyond what we can currently measure, and many of these may still be undiscovered There are also numerous studies in respected journals highlighting the potential side effects of protein powders, so it's worth checking out the research That being said, staying fit is beneficial for society, but only when combined with a balanced diet and regular exercise—focused on health, not just appearance Reference: Whey Protein Supplementation and Its Potentially Adverse Effects on Health: A Systematic Review Vasconcelos QDJS, Bachur TPR, Aragão GF Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism
Comment from : @carenthusiast1629


@abarbar06
man I'd way rather just eat food with protein than a drink a weird potion
Comment from : @abarbar06


@sassysandie2865
I’m concerned by so much protein Animal protein can lead to cancer and kidney disease The China Study?
Comment from : @sassysandie2865


@RobArroyo-fu3nd
I don't wanna turn this into an ad, but I'll do it, even if against my will
Comment from : @RobArroyo-fu3nd


@SMDoktorPepper
Havent seen prices that low for groceries in a long timethanks price gouging corporations
Comment from : @SMDoktorPepper


@bogse
Jeff didnt tell that 30g of protein from powder and 30 grams of protein from meat are not the same thing Body can use that meat protein much better so you body may be able to use 25g of protein from that 30g meat protein but only 20g from Jeffs protein powder brThat raises the bioavailable protein price of powders hugely I wonder why he didnt tell that, simple science
Comment from : @bogse


@kennethkline7702
Stop Lying! The prices you put up there for food are much higher than it needs to be (not including when meat goes on sale) For example:brbrLentils are $192 per bag, with 13 servings and gives 9 grams per serving That's less than $002 per gram of proteinbrbrEggs: $004 per grambrPeanuts: $002 per grambrChicken: $003 per grambrbrYou don't need to shop at high-end markets and overspend Your protein power is simply a convenance item that costs 3-4x more than quality, cheap protein
Comment from : @kennethkline7702


@MowMowCreations
If you’re insulin resistant it’s 2gx1kg
Comment from : @MowMowCreations


@julbombning4204
Did i just watch an ad?
Comment from : @julbombning4204


@yousifalmusbah3521
I'm not advertising for my brand I'm just using it as an example brbrb3 minutes later/bbrbrHere's why my brand is better than the rest 😂😂😂
Comment from : @yousifalmusbah3521


@Jamie8386
I'm not gonna promote my protein and did exactly that 😅
Comment from : @Jamie8386


@sciencesaves
Protein powder is not a food, it is a supplement You are literally supplementing real food with a product of additional nutrients You're silly
Comment from : @sciencesaves


@christopherhawthorne5395
Dude totally just sold me on his brand
Comment from : @christopherhawthorne5395


@stoveguy2133
65 grams protein? 25 oz? Wow
Comment from : @stoveguy2133


@bruce8241
you can tell he lives in cali with those prices he listed lol
Comment from : @bruce8241


@keithw8286
Comparing just the protein from different foods ignores the macronutrients
Comment from : @keithw8286


@ryzae6202
I eat 2 lbs of beef every day and if i miss 1 i substitute 6-12 eggs and drink half a gallon of whole milk every single day and its ridiculous but this is what i have to do to hit my macros without protein powder
Comment from : @ryzae6202


@MASTER-Singer
Don’t eat milk products with fish
Comment from : @MASTER-Singer


@michaelknight141
my powder has 26g per serving, so if I want to consume 200g per day, I would need to drink about 8 shakes per day do people really drink that much powder, every day? This seems very chemical and unhealthy to me Drinking that much milk every day also seems very unnatural
Comment from : @michaelknight141


@mercantilism954
1lb of ground pork contains 123g of protein ALDI in my area sells 1 lb of fresh pork sausages for $199 That's $0016 per 1 glam of protein Cheapest I've found so far I would still drink protein as a supplemental
Comment from : @mercantilism954


@vince1229
Jay Cutler ate 140 egg whites a day
Comment from : @vince1229


@stevenarmstrong5116
He said so much without actually saying fuck all
Comment from : @stevenarmstrong5116


@beerwarrior66
🤡
Comment from : @beerwarrior66


@Elvis-guy1973
What's stopping anyone from making their own pre-workout drink with, milk, bananas, peanut butter and say blueberries?
Comment from : @Elvis-guy1973


@SonGoku-zr9nc
"I'm gonna give you the unbiased opinion"brbr*Proceds to explain why his protein powder is superior*😂
Comment from : @SonGoku-zr9nc


@igoodkid334
wHY add Maltodextrin, sucralose and the other toxic chemicals? Maltodextrin and sucralose as more toxic than corn syrup Why add toxic chemicals? Add stevia, a natural sweetener from a PLANT! I stopped buying whey protein a decade ago I am more shredded now than ever and I get plenty of protein in my vegetables As a vegan I am healthier than I have ever been and my skin is amazing
Comment from : @igoodkid334


@GS-fy9yo
Thanks The video help me a lot
Comment from : @GS-fy9yo


@endorphinrider62
You don't have to cook protein powder, so it is even cheaper to get into you The cost and energy to prepare chicken can be quite a bit
Comment from : @endorphinrider62


@OGfilmsUK
Protein powder is not food It's an ultra processed substance Its sales are driven by the 'food' industry identifying a massive opportunity to make profit out of you from something which noone really needs Food science is really very new when compared to other science We dont really sufficiently understand the impact on our long term health of consuming products in non food form, ie not as nature has combined them Go ahead and consume whatever you like, but i trust nature more than any company trying to sell me stuff they concocted in a lab
Comment from : @OGfilmsUK


@resplendentpixel
Nahhhh, you and other producers call it a supplement instead of food to avoid FDA rules and regulations brbrFood is subject to regulatory guidance, FDA doesn't verify what supplements contain, label accuracy is solely at the discretion of the company producing the supplement That's why at 7:13 your product label says "supplement facts" and not "nutritional information" THAT'S why none of you guys refer to it as a food There's no required double blind non biased studies on your product, no mandatory unbiased scientific testing on ingredients, only people that have a vested interest in you buying the product producing studies and telling you "this is what's in it! It works! Trust me!"brbrMaybe the product does work, however be aware a 2018 study from the nonprofit Clean Label Project of 134 popular protein powders found detectable levels of heavy metals such as arsenic, cadmium, mercury, and lead, and toxins like bisphenol A in nearly all of them And all these products are still on the market, many of them with unchanged formulas because they don't have to No one will make them and people will buy them anywaybrbrJeff is great and his videos are very informative at times, that's why I watch them But he's also a salesman selling you a product and he's not being completely transparent in his video here He and others don't call it a food for a reason Always be skeptical of what you're told when someone is selling you a product or service, and do your own research
Comment from : @resplendentpixel


@qksilvr73
Great video but I buy Isopure because of the extra vitamins and minerals in it
Comment from : @qksilvr73


@Sub-h1z
Im in a boarding high school so protein powder saves the day The only protein in my cafeteria is chicken every single day, so having some protein powder lets me stop losing muscle
Comment from : @Sub-h1z


@6431arshad
So what should we use? Steroid or enhancing drug like you? Stop lying to your followers 😂
Comment from : @6431arshad


@sal1488
i personally buy protein powder becuase i can't afford the food alternative for that much protein
Comment from : @sal1488


@ahnphier
you conveniently left out liquid eggs
Comment from : @ahnphier


@Nozoki
A pound of chicken shouldn't be costing you $7
Comment from : @Nozoki


@SanDzFit
I want an entire video of Jeff saying the word “synthesis” 😂😂
Comment from : @SanDzFit


@fivebooks8498
Dymatize sells a 5 lbs container of isolate that’s $92 br76 servings at 25g per serving brThat’s 48 cents per gram Much cheaper than the examples in this video
Comment from : @fivebooks8498


@katzsteel
Protien powder makes me fart constantly!
Comment from : @katzsteel


@JMarianoWilson-d9i
Hey, you guys at the ATHLEAN-X channel are Awesome! Thanks for everything you do Sincerely, you have helped me stay strong, fit and steadfast Honestly, because of the information, training knowledge, tips, support and just your genuine honesty and attitude Have really helped me in more ways than I can express here I'm in my 50's and still in the USMC and honestly for whatever it's worth still beating all but one person in my company and even my entire battalion I've physically used everything you teach at this channel This has helped allow me to not only keep up with the younger guys But amazingly stay ahead of 99 percent of them Just AWESOME! May the LORD Bless you all, most sincerely! May God bless the USA, as well!
Comment from : @JMarianoWilson-d9i


@malachidrew8291
$7/ lb for chicken breast? Why is that more expensive than ground beef? I can find it for half that all day long
Comment from : @malachidrew8291


@ATinyWaffle
Thanks for drawing all the giant red circles I wouldn't have been able to read the text on the screen without them
Comment from : @ATinyWaffle


@sandeept_soul
Wish your product was available in India 🙂
Comment from : @sandeept_soul


@xJMAN92x
I like how this was posted in 2023 but Jeff zooms in on EXPECTED market capitalization of the years 2025-2030
Comment from : @xJMAN92x


@lansdorf
Two raw eggs milk and honey, two slices of toast with proper butter and honey That’s what dad would give me for breakfast
Comment from : @lansdorf


@vishalchaudhary-nf6gr
Nourish-Maxx has become an essential part of my daily routine Love it! thnx Planet Ayurveda
Comment from : @vishalchaudhary-nf6gr


@keronge
Jeff is water killing my gains?
Comment from : @keronge


@ShadetreeEngineer0
This channel is a waste of brain power
Comment from : @ShadetreeEngineer0


@UnLikeU
Brother I'm no gym guy I just started doing PushUps at 54 but you BROKE THIS DOWN LIKE A WORLD CHAMPION!!! I'll buy your Brand after this breakdown
Comment from : @UnLikeU


@hissankibria2999
no brodie shredz were harmed in thumbnail
Comment from : @hissankibria2999


@Jeremiahlation
What's the deal with this new EAA wave of fortagen/iamamino/perfect amino, etc is better than using protien powder?
Comment from : @Jeremiahlation


@Garrettthief
Price is not everything As a rule of thumb: stick to natural food and avoid highly processed food if you want to stay healthy However, protein powder seems to be one of the healthy processed things you can eat But still, I would rather prefere something like Skyr which also has a lot of other benefits for my body like helping the right bacteria in my guts or keeping me fasted longer So I would not include protein powder on a daily basis, but it can be a helpful thing when you are short on time, dont want to go shopping or are really heavy and don´t want to eat the 10th egg ;)
Comment from : @Garrettthief


@ryanmiskin8925
I spend less than $03/gr on protein powder, just have to shop smart and stock up when big sales are going
Comment from : @ryanmiskin8925


@God4life_jesuscmingback
Just use peanut butter, in my country, it costs 3euros for 600gram wich gives a total of 160grams of protein, its THE cheapest way to get your protein in
Comment from : @God4life_jesuscmingback


@lansonfloyd4687
Greek Yogurt, fully organic stuffthat's pretty darn good for protein Good to mix in protein powder-based baked goods and such, too
Comment from : @lansonfloyd4687


@justinread7954
Don't buy peanut butter with sugar added people The only acceptable ingredient that's not peanuts is salt 🥜
Comment from : @justinread7954


@LintBisquick
Effective video to sell your protein I usually get Optimum Nutrition at Costco but now I'm going to check out your brand
Comment from : @LintBisquick


@James-w6w2e
This video is a waste of time mf I just came to comment i aint watching it
Comment from : @James-w6w2e


@marshal1808
Is protein powder safe to consume or could it be tainted with harmful chemicals 🤨? What about vitamins 🤨, that too? Is there a safety concern 🤨?
Comment from : @marshal1808



Related Protein Powder is a Waste of Money (DUMB!) videos

Protein Powder vs Real Food for Building Muscle | Are Supplements a Waste of Money? Protein Powder vs Real Food for Building Muscle | Are Supplements a Waste of Money?
РѕС‚ : James Grage
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
3 Health Drinks to Replace Collagen, Protein Powder u0026 Multivitamin 3 Health Drinks to Replace Collagen, Protein Powder u0026 Multivitamin
РѕС‚ : Fit Tuber
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
Is Protein Powder Bad For You? Is Protein Powder Bad For You?
РѕС‚ : Jake Alfred
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
Is Protein Powder Bad For You? | Acne, Hair Loss and Kidney Damage Is Protein Powder Bad For You? | Acne, Hair Loss and Kidney Damage
РѕС‚ : DocUnlock
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
Is Your Protein Powder Good For Building Muscle u0026 Losing Fat? Is Your Protein Powder Good For Building Muscle u0026 Losing Fat?
РѕС‚ : Ryan Humiston
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
How To Pick The Best Protein Powder (CHOOSE WISELY!) How To Pick The Best Protein Powder (CHOOSE WISELY!)
РѕС‚ : Jeremy Ethier
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
The WORST Side Effects of Protein Powder The WORST Side Effects of Protein Powder
РѕС‚ : Adolfo
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
Protein Powder: How to Best Use It For Muscle Growth (4 Things You Need to Know) Protein Powder: How to Best Use It For Muscle Growth (4 Things You Need to Know)
РѕС‚ : Jeremy Ethier
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
ULTIMATE Protein Powder Tier List: 22 Brands Tested ULTIMATE Protein Powder Tier List: 22 Brands Tested
РѕС‚ : FeastGood
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time
Protein shake? #banana #shake #smoothie #protein #shorts #trendyshorts#subscribe Protein shake? #banana #shake #smoothie #protein #shorts #trendyshorts#subscribe
РѕС‚ : Exploring@life
Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time


Protein Powder Is A Waste Of Money (DUMB!) | Take A Tour Of World Around Us Child Care And Learning Center Of White Bear Lake And N. St. Paul | Money Supply | Nominal Money Supply | What Happens When Nominal Money Supply Increases | Your Money | SIP Planning To Reach ₹1 Crore In 10 Years ? Know Details Here | I Help Single Moms Like Myself Make Money From Home Around Their Kids... #workfromhome | Foreign Coin Fun! #foreign #coins #fun | Safest Way To Make Money In 2024 | Laugh U0026 Learn Learn With Puppy Walker From Fisher Price | FULL MATCH — CM Punk Wins Money In The Bank Ladder Match For Second Time: WrestleMania XXV | How To Convert Your Coins Into Cash In Tesco | Coins To Cash | Coinstar | Tesco Coins To Cash | Autobiography Of A Coin | 2003 Two Pounds Elizabeth 2 Coin REAL Price | Soft Board About Autumn “ FALL IN Love WITH LEaRNING “ | Got Money Lyrics Lil Wayne Ft. T Pain HD | 1981, Prince Of Wales U0026 Lady Diana Spencer.(Wedding Coin) Commemorative Coin. | Bonds U0026 Yields 8, Earnings Yield Of A Stock In Hindi, How To Calculate Yield Of A Share | Send Money To Cuba Online. Envia Dinero A Cuba Con Un Click. | Useful Dutch Phrases,learn Dutch With English Lesson 1 | New Truck Tires | Double Coin Tires | Instructional Technology And Media For Learning 12th Edition Chapter 1 | How To Make A Lego Coin Safe Machine | Is Your Spouse Hiding Money During Your Divorce? | Pretend U0026 Play Calculator Cash Register With Play Money By Learning Resources | Coin Ring Crafting, In Less Than 10 Minutes | Sell 2 Ruppes Coin | 2 Rupees Commemorative Coins Value 1992 2004 | 2 Rs Old Coin Price | MasterJi | The Dresden Dolls The Dresden Dolls Coin Operated Boy | Bailiwick Of Jersey Coins (Vol. 2) | Lighthouse U0026 Towers | JERSEY ISLANDS ENGLAND | 20 Ounces Of Silver Canadian Maple Leaf Coins | Easy To Sell, Beautiful And Cheaper To Stack! | Learning, Educational Theories 4 Information Processing Theory | Wrestlemania 23 Money In The Bank . ( Segunda Parte ) | Best 5 Ways To Save Money On Groceries In 2025! | The Euro: Our Money Ad Before The Introduction Of The Euro | October 2001 | Charles And Diana Coins 1981 Commemorative Coin | Transfer Money From Bb&t To Another Bank | How Much Money Is 20 Percent Va Disability