| Title | : | Frugal living Habits that Save Money REALLY Fast |
| Lasting | : | 18.06 |
| Date of publication | : | |
| Views | : | 37 rb |
|
|
I've always said, the best way to save money is to not spend it Comment from : @kellykersten8828 |
|
|
Our neighborhood has a group rate for propane 1 time a year the rate is negotiated (a neighbor has taken the lead in this and signs for it) others just verify the correct rate is in your account This started as a contractors rate who also installed the buried tanks Comment from : @aprillucas-boyle222 |
|
|
Have friends and family over and have a quiz afternoon Comment from : @mariasinclair9718 |
|
|
❤ 🎉I AM SO Thankful for your videos and I can't believe that the usda actually believe try 30000 to 40000 a month for food is plenty Budget And tracking and my Future Self Emergency Funds!❤ Comment from : @alisawoods555 |
|
|
Wow! I don't even make $1500/month Spending that much seem like a lot for groceries I spend a lot less (550-600) Comment from : @deborasmith5191 |
|
|
I am that usda family of four, I pay 800 a month for all groceries and household items like shampoo and toilet paper Trying to cut that by 200 a month this year Comment from : @ecoariel8232 |
|
|
I have a question How do you save on car repairs and maintenance? We own our car paid off We do our own oil changes, but what about the other services that only the shop will do? Do you go to a certain shop use coupons or what I can't believe the cost of a oil change these days I'm in El Paso TX Comment from : @HappyStoutArt |
|
|
Happy 30th birthday Hope!!! Comment from : @ellis7796 |
|
|
Hope and Larry, I'm a regular viewer from Indiana (and we are doing most/all of the things you're sharing) But I appreciate your energy I Just wanted to say that I really like your (Hope's) eyeglasses on this video! thy look nice! Thanks from us! Susie in Indiana :) Comment from : @susiemartin6497 |
|
|
I keep a planner and put a note in a month before annual subscriptions come out to verify that I still need them Comment from : @Daysjourneywa |
|
|
I am a person who has never stopped watching DVDs, and I find that I get good popular movies at really good prices at yard sales I’ve entertained myself many a weekend on DVDs that I paid one dollar for Comment from : @trudeeblue8248 |
|
|
I only spend 12000a month on groceries Comment from : @tamihill4229 |
|
|
My policy is:brDon’t need itbrDon’t buy it Comment from : @DavidSadler-m1r |
|
|
My electric bill here in Central New Yorkbrwas $913 for August 2024 and $1937brfor September 2024 Comment from : @DavidSadler-m1r |
|
|
i agree xoxoxoxoxo Comment from : @bonnieingram5916 |
|
|
My monthly budget for my husband and i is $1600/month We moved to Ecuador! Sometimes its about location! We have a 3 bedroom house we rent and eat out at least 5 times a week We dont have a car because the bus and metrorail system is AMAZING! (30 cents a ride for under 65 and 15 for over!!!) Oh and the CDs pay upwards of 105! Comment from : @jamielivingston7765 |
|
|
I live in Ecuador and we get a full lunch A soup, a choice between 2-3 main dishes and a juice for $2-3 And the soup on the table withing 2 minutes They bring the main right when you finish the soup or sooner Its amazing! You get a homecooked meal for next to nothing! Comment from : @jamielivingston7765 |
|
|
Let me say - Hope dies last, so never 😅 Comment from : @k4k253 |
|
|
Happy birthday Hope🎉 looking good!😊❤ Comment from : @KarenReusch-j1u |
|
|
How cool to meet Dr Barnard! I have to say I like your videos for the other content but I subscribed because you eat plant based 🥦 Comment from : @suekurtz1024 |
|
|
In the recent, growing movement against processed foods it is said that the average American eats 3 snacks per day; and this doesn't include beverafes that arent tap water I have taken a pen to some grocery receipts to mark all the items which were not honest food; frozen mostly prepared foods do not count, frozen jalapeño poppers do count even if you use them as a side, deli foods count, and non-food items count Tally the the cost of the marked items as a target reduction opportunitybrbrWe havent purchased soda pop as anything other than a treat we put in the cart without looking at the cost since early '22 in looking on line, a lotmof soda pop has come down in price; we can be higher locally though But, 1 pound of granulated sugar has about 2 cups, a 4lb bag of Great Value costs $314 making 1lb or 2 cups about $79 As we leave the summer Kool-Aide season a Kool-Aide packet without sweetener costs between $25 a d $40 (if you buy frequently, pick your Kool-Aide packet store carefully) So for between $104 and $118 you can make 64 ounces, basicaly 2Liters, of Kool-Aide per the directions Compare this number to 2Liter bottles of sods pop A 12 pack of 12 ounce cans provides (12oz×12 cans) 144 ounces of soda pop; name brand half racks are costing between $899 and $999 per Goggle It takes 225 batches of 64 ounce Kool-Aide to make 144 ounces (144oz/ 64oz) making the cost of 144oz of Kool-Aide between $234 and $267 $267 is a far cry from 899; six dollars and thirty two cents worthnof differencebrbrSimilar savings can be found in the snack world depending upon how much portioning you are willing to do, how much from scratch cooking you are willing to do, and what snack foods you are willing to eat Of course, the more you do yoirself in general the more you save Comment from : @terryhenderson424 |
|
|
I spend less!!! Comment from : @margaretelder7696 |
|
|
I do use a credit card for convenience and points, and I understand exactly what you are talking about! I use a budgeting app based on the envelope system, and every purchase gets recorded right away - so at least I can see my budgeted monthly amount and how the purchase will impact it This works better for me personally for regular life - if I carry cash, I find it too easy to spend the tiny amounts, like a soda at the gas station I don't pull my credit card out for something like that I suppose it depends on how our brains work! Comment from : @wjb-wi6dt |
|
|
If you travel to other countries you can compare many things that may be cheaper in those countries than at home Everything from buying medicine to fixing your teeth and eyes Comment from : @ingetnamn-de9fc |
|
|
Lose weight by eating less if you are fat You will save money and get a better health which will spare you from needing health care in many cases Comment from : @ingetnamn-de9fc |
|
|
Hope, please do more recipe videos Comment from : @ingetnamn-de9fc |
|
|
It's possible for deodorants to go bad I stock up on things when they're on sale I learned by doing that that deodorants go bad and stink after a while Now I'll only stock up about 2-3brI've never had subscriptionsbrWhen my brother moved in with me, during his last days, I got cable for him I'd never had it for myself He enjoyed it, but he didn't make it quite a month before he passed When I called to have the cable cancelled, I was told that since it wasn't even an entire month that there would be no charge The word is thankful That's what I feltbrYears and years ago, I tried eating out of my pantry I challenged myself to wait the longest I possibly could to go to the grocery store I got to 6 weeks and decided to try for 1 more week All I had left was a can of unused water chestnuts that hadn't made it into a Chinese meal once, a can of pizza sauce, a jar of salsa, etc The cupboards were really bare Woke up early the next day and felt a need to go grocery shopping at 7:00 am I never went to the store that early and I'd already decided to wait so I didn't go to the grocery store By 9:00 am the whole area was covered by an ice storm There was no traffic, no taxis, buses, trains, subways NOTHING ay all!!! I lived in an apartment building that had a small grocery store in it There were 2 problems with that They cost about 3 times more than regular grocery stores And, there were no delivery trucks on the road either, so the store's stock started noticeably falling They were simply running out of food to sell I learned my lesson: keep a stock of food ready, no matter how much you try to stretch a grocery stash!!! Comment from : @jonnaborosky8836 |
|
|
Excellent channel! Comment from : @pinkfloyd7572 |
|
|
Great video, my partner and I spend only $200-$230 a month for groceries, eat well balanced meals that we meal prep! And we shop once biweekly Comment from : @marymorales2978 |
|
|
The USDA is deluded Comment from : @suzanneosborne2238 |
|
|
I Spend - way less!! Comment from : @rebacarmack8335 |
|
|
Hope, I am surprised that you don't tell your mother to get rid of the cable Comment from : @ingetnamn-de9fc |
|
|
Im a crafter so whenever I go to a festival, I set my budget and bring that cash It makes me spend carefully Comment from : @penelopedeotte6127 |
|
|
The avg American is having a tough time, I know I am not alone There are others in same position as me By certain statistics: 22 of americans have no retirement savings 64 are worried that they will not have money in latter years while 47 of adults who are not yet retired think they have to work part-time in retirement How can I best grow the 100k I have saved seperately outside retirement access which of course had depleted over the years? Comment from : @GillerHeston |
|
|
we could not leave for lunch for our 30 min lunchno place close to ussaved us money though Comment from : @stevepmo |
|
|
Virginie Viaduct Comment from : @ToryBosse-z9l |
|
|
Man I don't even make that much in a month! 😂 Comment from : @Yaboi |
|
|
Happy 60th Birthday!! I hope it was a good one! Comment from : @beasefcik2469 |
|
|
You have great ideas, but everyones income is different, like ours both disabled living on 2,000 a month and dont go put to eat, or any extra to spend Comment from : @paulahogue7240 |
|
|
I spend less 👍👍👍😇 Comment from : @judyluchies2492 |
|
|
Happy birthday 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Comment from : @judyluchies2492 |
|
|
I usually always bring a apple or snacks when I’m out and about 🤣❤️❤️❤️ Comment from : @judyluchies2492 |
|
|
Thank you for your videos🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻❤️❤️❤️❤️❤️😇 Comment from : @judyluchies2492 |
|
|
Dry your clothes and sheets outside in the sunshine Comment from : @bevanbuckwheatshea5520 |
|
|
Happy birthday to you!!!!! Take your own lunch to work!!!!! Have snacks in your bag toavoid going into cafes Comment from : @bevanbuckwheatshea5520 |
|
|
Do your own housework Get haircuts done by apprentices Get beauty therapy done by beauty students Comment from : @bevanbuckwheatshea5520 |
|
|
Buy gifts for Christmas and birthdays at sales during the year Saves a lot of money Comment from : @bevanbuckwheatshea5520 |
|
|
Another money saver is to shampoo your own rugs I bought a rug shampooer and, after the first time using it, it paid for itself Of course, I bought it on sale Comment from : @karenreynolds7109 |
|
|
Games!! Our family loves games 😍 Comment from : @CGI929 |
|
|
Love your money saving videos! AND noticed your new glassesthey look great on you! Comment from : @254yu |
|
|
Unfortunately here in UK a lot of supermarkets are heading for card only Difficult to pay by cash as there are only one or two self service cash tills Big queues for manned checkout as people want to pay in cash I was at a DIY shop here in UK and queue for cash was about 9 people long No one at self service card side Watch out USA it might be coming your way Comment from : @missread7781 |
|
|
I bring my kids to a splash pad at a local park and pack some snacks and bring our water bottles Comment from : @denisemarrero5250 |
|
|
Oh Yes, So important br HAPPY BIRTHDAY HOPE ❤ Comment from : @sandraparry8653 |
|
|
I live in the UK brI really love your videos and the way you make me feel I'm so happy when i see your happiness and loving ways You work together beautifully Makes me so happy br I live a frugal life with my little dog I am contented with my life I know the Lord is good to me and i say Thank you to him every day brLot more videos please 😊brSandra North Wales Britain 🇬🇧 ❤ Comment from : @sandraparry8653 |
|
|
New to this and love it Hoping to get out of credit card debt this year Comment from : @cheapyweepy5651 |
|
|
Hope and Larry, I just fixed our 1986 Sears Kenmore washer that needed a new timer knob My "new washer" cost me 7900 for the part instead of 1000 for a bed washer HA SO now hope to get another 20 years out of my washer So I wonder if I have a 50 year old washer gets me any special award Ha! You think I am cheap!!!! Comment from : @sherrylyons4358 |
|
|
I’ve always done breakfasts and lunches from home (with the rare one out) I didn’t have the means when younger and now I can’t imagine spending it on work day lunches We are working on making a special travel experience happen next year and I’d rather have that than a few more meals out Comment from : @Larissa-iw5wy |
|
|
I have just found your Youtube channel and i love all your tips and habits I am in Australia but your advice is all still relevant here Thank you, thank you! 👍👍👍👏👏👏💗 Comment from : @angelamccoll9786 |
|
|
I have met many seniors now needing to raise their grandchildren and they spend $900/month or more for 2 grandchildren Comment from : @vixxcottage |
|
|
Anybody remember Whataburger Nickle Cups, once you bought the cup, unlimited refills for five cents a cup? Comment from : @victorwadsworth821 |
|
|
Happy belated birthday, Hope 🎉😊 Comment from : @catharinabra |
|
|
My partner and I gave ourselves the illogical challenge of lowering a two adult household with a 100 lb dog and cat budget to $250 a month We also lowered our monthly rent (including electric, water, sewer, and WiFi) in a gated community to $450 living on a beautiful scenic lake So we definitely spend less…thx for all your ideas Comment from : @pianochicpiano |
|
|
I spend lesssssss 😅 Every time I hear those numbers, I get such an eye roll going brbrOoooooh! How is the new barnard book?! 😍 Comment from : @jillautismhomeschoolmama6994 |
|
|
I have cancelled subscriptions and we meal plan, but our family is big so gifts for birthdays and Christmas add up Comment from : @annlynch593 |
|
|
I spend about $100 for two, we garden, eat deer and wild hog Comment from : @debbielofton8358 |
|
|
Happy Birthday! A young 65! Comment from : @debbielofton8358 |
|
|
Self discipline goes a long way Comment from : @andrewjohnston5369 |
|
|
I have a lot of fun at my local library Not only do I borrow books, but I attend readings and talks, plus there are courses and scrabble games too I also like to knit and sew, so my clothing budget is also my fun budget Comment from : @skyartsmanagement |
|
|
Wow, when we were a family of 5 (3 of that boys) I never spent that much in a month We live in a high cost of living area USDA $1500? I think our highest might have been $600 a month This was breakfast things for them, lunches for all of us, and dinners Sometimes they would eat at school and we never had reduced lunches, so even that extra would not have made it to $1500 in a month People also say eating healthy options is more expensive, and I would argue that one also Shopping the outer perimeter our food cost went down as we ate more sustainable meals That is including meat that I could prep into meals Prepacked is the worst and really more expensive Comment from : @kimberleybeuchaw4087 |
|
|
Removing my credit card from and adding my debit card to Amazon has changed my life Comment from : @Revert2017 |
|
|
Due to your awesome advice, we have reduced our electricity bill by 20 percent year to year brbrBecause of age and auto immune disease, we order our groceries on line for pickup I found out that we do not buy anthing on impulse anymore because even if we shopped with a list which we always did, there was still "temptation" all around😊brbrThanks for all you do Comment from : @lindapowell4221 |
|
|
We spend 125 per month per person About four dollars per person per day That is with good meat and mostly veges and fruits This is also growing a home canned pantry Comment from : @berrypatch5583 |
|
|
Hope, you could have said you just hit 50 and I wouldn’t have batted an eye You look so young and healthy ❤ Comment from : @tmusa2002 |
|
|
Helllooo folks from Vermont's beautiful Northeast Kingdom! I'm a 1st time viewer and subscribedbrWe may be sisters from another mother, because I do most of the things from the 25 ways list brI do have a swiffer "stick", but I use cut up old towels with it And use my own cleaning stuffbrGlad I found you and I'll be binge-watching this weekend! Comment from : @donnamcgown5175 |
|
|
I spent $15752 for 1 person in California during August And I had treats! 😅 Comment from : @AdventureswithOndine |
|
|
Roku box Comment from : @ParkDari |
|
|
Happy 60th birthday Hope! 🎉❤🦋🍇brMay our Lord bless u in the coming year 🙏 Comment from : @myaccount9498 |
![]() |
EASY FRUGAL TIPS TO SAVE MONEY FAST | Frugal Habits That Actually Work | FRUGAL LIVING TIPS РѕС‚ : Frugal Fit Mom Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
EASY FRUGAL TIPS TO SAVE MONEY FAST | Frugal Habits That Actually Work РѕС‚ : Elin Lesser Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
10 Simple Things I Do EVERY DAY to Save Money and Be Frugal | minimalism + frugal living РѕС‚ : A to Zen Life Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
Habits Of People Who Are Always Saving Money | Frugal Living РѕС‚ : Make Rich Money - Personal Finance Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
39 Ways to Be *EFFORTLESSLY* Frugal | FRUGAL LIVING TIPS РѕС‚ : THE BROKEN WALLET Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
10 FRUGAL DUTCH HABITS to Save Money and Live Simply РѕС‚ : Simple Happy Zen Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
Frugal habits for 2024 to save you money РѕС‚ : Vicky Smith Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
Small Frugal Habits That Save Money Around the House РѕС‚ : Under the Median Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
7 REALISTIC Ways to Cut the Cost of Living Alone-Saving Money with Frugal Living РѕС‚ : Kate Kaden Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |
![]() |
4 REALISTIC WAYS to Cut the Cost of Living Alone- Saving Money with Frugal Living РѕС‚ : Kate Kaden Download Full Episodes | The Most Watched videos of all time |